Centrum terapii i informacji
KmLoveToBeFit

Anoreksja, bulimia, otyłość i inne zaburzenia odżywiania.

 

Ostatnio spotkałam się ze słowami "jak Ty dużo schudłaś" "tylko żeby to się anoreksją nie skończyło", "tobie już chyba wystarczy". No więc tak, trochę denerwują mnie takie uwagi, ponieważ ja dobrze wiem, co robię. Po prostu zaczęłam prowadzić zdrowy, aktywny tryb życia. Moje utracone kilogramy to tylko skutki uboczne (zresztą pozytywne). Oświadczam, że nie grozi mi żadna z tych chorób. Rodzina nie musi się o mnie martwić. Mój mąż kiedy go o to pytałam powiedział, że jest spokojny, że to niemożliwe. Widzi, że jem( odczuwa to też finansowo :D ), widzi, że trenuję. Bardzo się cieszy, że z leniwej kobiety stałam się aktywniejszą mamą. Nie wciskam mu dziecka za każdym razem tłumacząc się, że mi ciężko, albo, że już nie mam siły. Radzę sobie także w innych sytuacjach, w których kiedyś bym się nim wyręczyła.  Moja zmiana wyszła nam wszystkim na dobre :)

Jeśli chodzi o zaburzenia odżywiania to niestety jest sporo osób, które świadomie lub nie popadły w te choroby. Raz natknęłam się na blog PRO ANA i byłam przerażona.
Ostatnio zostałam poproszona, aby na swoim blogu umieścić adres strony Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania. Powiem szczerze, że nie znałam reszty chorób i postanowiłam się z nimi zapoznać.

Pregoreksja- anoreksja ciążowa, brak mi słów do tych matek. To, że robią sobie krzywdę nie wzrusza mnie tak jak krzywda tych nienarodzonych dzieci :(
Ortoreksja- obsesja na punkcie zdrowej żywności
Bigoreksja- zaburzenie psychiczne polegające na subiektywnym niedostatku estetyki własnego ciała pod postacią uczucia posiadania niewystarczającej masy mięśniowej
Pica- zaburzenie polegające na występowaniu apetytu na przedmioty niebędące żywnością (np. ziemia, kreda, węgiel) lub ogromny apetyt na rzeczy, które są w pewnym sensie żywnością, takie jak nieprzetworzone składniki żywności (np. mąka, surowe ziemniaki, skrobia). Nigdy się z tym nie spotkałam.
Dysmorfofobia-zaburzenie psychiczne, charakteryzujące się występowaniem lęku związanego z przekonaniem o nieestetycznym wyglądzie lub budowie ciała. Czasem taki defekt ciała jest tylko wyolbrzymiony. Dysmorfofobia należy do zaburzeń hipochondrycznych
Tanoreksja- uzależnienie, polegające na ciągłej chęci bycia opalonym. Tanorektycy odczuwają potrzebę częstego przebywania na słońcu lub w solarium. Osoby uzależnione od opalania mają ciągłe uczucie, że są blade czyli - w ich rozumieniu - mało atrakcyjne, podczas, gdy ich skóra może być wyróżniająco opalona ( muszę przyznać, że znam sporo osób, które mają z tym problem, ja sama o mało, co nie popadłam w taką obsesję. Na szczęście w porę się opamiętałam.)


Jeśli myślisz, że któreś z tych zaburzeń jest Ci bliskie, pomyśl nad wizytą u specjalisty. To jest uleczalne. Zadbaj o siebie.


 

Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania w Poznaniu powstało w oparciu o programy terapii prowadzonych w ośrodkach w Anglii. Pacjenci zgłaszający się do CTZO mogą rozpocząć leczenie i terapię takich zaburzeń jak:

- anoreksja,
- bulimia,
- pregoreksja,
- ortoreksja,
- bigoreksja,
- kompulsywne objadanie się leczenie,
- nadwaga,
- otyłosc,
- pica,
- tanoreksja,
- dysmorfofobia,
 
CTZO w grudniu rozpoczyna cykl warsztatów skierowanych do rodziców i osób posiadających w bliskim otoczeniu osobę z zaburzeniami odżywiania, studentów psychologii i dietetyki oraz do wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat ich specyfiki.
 
Tematy którym będą poświęcone spotkania to:
·        Zaburzenia odżywiania - jak mogę pomóc moim bliskim?
·        Odżywianie w anoreksji i bulimii
·        Obraz ciała u osób z zaburzeniami odżywiania - szanse i zagrożenia
 
 
 
Więcej informacji oraz szczegóły dotyczące poszczególych warsztatów znajdą Państwo stronie internetowej (www.ctzo.org) w zakładce "Warsztaty"
 

 

Nasi Partnerzy